A befektetési alapok összvagyona 1,9 százalékkal nőtt februárban

A BAMOSZ tagok által kezelt befektetési alapok összvagyona 91 milliárd forinttal, 1,9 százalékkal nőtt februárban, alapvetően az új befektetéseknek köszönhetően - közölte a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetsége.

A kezelt vagyon alakulása nem mutat egységes képet, mivel a részvény, az ingatlan és a zártkörű alapoknál kisebb-nagyobb csökkenés tapasztalható. A kötvény, az abszolút hozamú és a vegyes alapokba jelentős volt  tőkebeáramlás, viszont a likviditási, az ingatlan és a zártkörű alapok esetében már kisebb tőkekiáramlást lehetett tapasztalni. Ebben a hónapban összességében 77 milliárd forintnyi friss tőke érkezett az alapokba, ezen belül a legtöbb friss pénz a már említett három kategóriába. Februárban végén a BAMOSZ tagok mindösszesen 4876 milliárd forintot kezeltek a befektetési alapokban.
 

A vagyongyarapodást tekintve ismét kimagaslóan növekedtek az abszolút hozamú és a vegyes alapok, de a kötvényalapok vagyona is bővült. A BAMOSZ összeállítása szerint a nyilvános nyíltvégű "hagyományos" értékpapír alapok adják az összvagyon többségét, 66 százalékát. Az ilyen típusú termékekben kezelt vagyon az elmúlt hónapban összességében 2 százalékkal nőtt. A pénzpiaci alapok vagyona 0,3 százalékkal csökkent, ami érthető, hiszen a befektetők a nagyobb hozamot keresik a befektetési alapoknál a jelenlegi piaci környezetben. A tőkebeáramlás képe eltérő, hiszen amíg a likviditási alapokból kiáramlott 10 milliárd forint, addig az egyéb pénzpiaci alapokba 3 milliárd áramlott be, így összességében a pénzpiaci alapokból 7 milliárd forint áramlott ki. Az utóbbi hónapokban főleg a rövid futamidejű kötvényalapokat keresik a befektetők. Februárban a tőkebeáramlás 40 milliárd forintot ért el, amely a legnagyobb a kategóriák között, és ami szinte kizárólag a rövid kötvényeknek köszönhető. A vagyongyarapodás 4,7 százalék volt ebben a kategóriában. A részvényalapokból 6 milliárdnyi tőke távozott, amit azonban a hozamok némileg ellensúlyozni tudtak, így a részvényalapok vagyona csak 0,6 százalékkal mérséklődött.

A tőkevédett alapokba 6 milliárd forintnyi tőke áramlott be, és a hozamokkal együtt ez 2,3 százalékos vagyongyarapodást eredményezett. Az abszolút hozamú alapokat ismét jellemezte a már megszokottá vált kimagasló eszköznövekedés idén februárban. A tőkebeáramlás 37 milliárd forintot tett ki, ami a második legnagyobb az év második hónapjában. A kategória vagyongyarapodása a hozamokkal együtt 7 százalékot ért el. Az ingatlanalapok februári teljesítményére egy átalakulás nyomja rá a bélyegét. Az egyik BAMOSZ tag nyilvános alapja zártkörűvé alakult és gyakorlatilag ez vezetett a 8,6 milliárdos tőkekiáramláshoz. A tőkekiáramlás és a hozam együttesen 3,7 százalékos negatív vagyonváltozást hozott.

A vegyes alapokba jelentős mértékű, 20,4 milliárd forintnyi tőke áramlott be az elmúlt hónapban. A hozamokkal együtt a vagyon 7,2 százalékkal növekedett, amely a legmagasabb érték a kategóriák között. Az árupiaci alapokból 61 millió forintnyi tőke távozott. A hozamok ezt ellensúlyozni tudták, így a nettó eszközérték 0,9 százalékkal növekedett. Az elsősorban intézményi befektetők vagyonát kezelő zártkörű alapok esetében az elmúlt hónapban kisebb tőkekiáramlást lehetett megfigyelni 6,8 milliárd forint értékben.