Növekszik a jelzáloghitelek iránti kereslet

AZ OTP-nél nőtt a jelzáloghitelek iránti kereslet, az idei harmadik negyedévben már 42 százalékkal emelkedtek az új magyarországi folyósítások a tavalyi év azonos időszakához képest - mondta Bencsik László, a bankcsoport vezérigazgató-helyettese az OTP Bank pénteki sajtótájékoztatóján.

Bencsik László egy kérdésre válaszolva elmondta, hogy a Kúria fogyasztói kölcsönszerződésekkel kapcsolatos döntései és a jogszabályi változtatások potenciális egyszeri hatása az idei első kilenc hónapban 168,4 milliárd forint adózás utáni veszteséget jelent az OTP magyarországi tevékenységét tekintve, majd kiemelte, hogy a magyar gazdaság – mint azt a csütörtökön publikált GDP-adatok is mutatják – egyre jobb növekedési pályára áll, aminek hatása már a banki adatokban is jelentkezik. Ezt jelzi például az, hogy a jelzáloghitel folyósítások bővülése az idei harmadik negyedévben 42 százalékot, az év első kilenc hónapja esetében pedig 31 százalékot mutatott a bázisadatokhoz képest.

Az OTP vezérigazgató-helyettese emlékeztetett arra: az Európai Bankfelügyelet stressz-tesztje alapján az OTP csoport a tőkeerő szempontjából a 22. helyezést érte el a vizsgálatba bevont 123 európai nagybank közül. Bencsik László kiemelte, hogy az OTP 11,9 százalékos elsődleges alapvető tőkemutatója messze jobb, mint a Magyarországon tevékenykedő többi hitelintézeté. Az elvárt, minimálisan 5,5 százalékos elsődleges alapvető tőkemutató helyett az OTP 11,9 százalékos szintet ért el, míg a soron következő, Magyarországon is működő Intesa SanPaolo (a CIB anyabankjának) ilyen mutatója 8,5 százalékos, és azzal az 57. helyen áll. Kifejtette, hogy a bank nettó kamateredménye kicsit javult a második negyedévhez viszonyítva, míg a jutalékeredmény stagnált. A nettó egyéb, nem kamatjellegű bevételek 8,4 milliárd forintos eredménye ugyanakkor 26 százalékkal maradt el a negyedéves bázistól.

Az OTP Core - a bankcsoport magyarországi - tevékenysége során elért 41,9 milliárd forintos egyedi tételek nélkül számolt adózás előtti eredménye 18 százalékkal haladja meg az egy évvel korábbi szintet, majd elmondta, hogy a magyarországi működés során a kockázati költségek jelentős javulása növelte az eredményt, a 6 milliárd forintos harmadik negyedévi kockázati költségek harmadával kisebbek, mint a második negyedévben, és 58 százalékkal alacsonyabbak, mint az egy évvel ezelőtti mérték. A harmadik negyedévi kisebb céltartalékolást alátámasztotta a portfólióminőség szerény mértékű javulása, így a 90 napon túl késedelemben lévő hitelek aránya - konszolidáltan - 21,6-ról 21,8 százalékra nőtt, eközben a fedezettségi szint csoportszinten 84,1 százalékról 84,8 százalékra emelkedett. Bencsik elmondta, hogy a csoport betétállományának árfolyamszűrten és konszolidáltan számított 7 százalékos bővülésében az a hazai szabályozói változás jelenik meg, hogy az alapkezelők a pénzpiaci alapjaik egyre nagyobb részét tartják betétekben. Emellett itthon az önkormányzati betétek állománya is növekedett, míg a bolgár leánybank betétállományának megugrását az okozta, hogy a nyár elején csődbe ment bolgár nagybank miatt a betétesek biztos pénzintézetekhez vitték át megtakarításaikat, az OTP bulgáriai leányát, a DSK-t pedig egyértelműen annak ítélik - mutatott rá. 

Bencsik László elmondta azt is, hogy a magyarországi lakossági megtakarításokból az OTP csoport piaci részesedése a második negyedévi 28,1 százalékról 28,4 százalékra nőtt. Kedvezőnek mondta, hogy a korábbi visszaeséssel szemben már Ukrajnában és Oroszországban is bővült a betétállomány, majd ismertette, hogy Oroszországban a harmadik negyedévben a piaccal szemben a banknak sikerült 6 százalékkal növelnie a hitel-kihelyezést. A bank az áruhitel területen növelni tudja a kihelyezéseket és ezen a területen a portfólió-minőséget is sikerült javítani, míg a személyi hitelek és a bankkártya-üzletágban a korábbi évek portfólióromlása lassabban "tűnik el" az ottani leánybank mérlegéből. Kiemelte, hogy Ukrajnában az üzleti problémák között a fő gondot az jelenti, hogy a hitelezés továbbra sem indult be, viszont portfólióromlás sem történt. Az OTP Ukrajnában a problémás területekkel, főként a kelet-ukrajnai területek helyzetével kapcsolatban többlet-céltartalékot tett félre. Donyeckben és Luganszkban nagyjából 20 milliárd forintos állomány nincs lefedve céltartalékkal, a bank elsősorban a vállalati ügyfeleivel tart fenn kapcsolatot, így ezen összeg egy része visszanyerhető. A Krímben lévő 8 fiók bezárt, az itteni veszteségeket 100 százalékban céltartalékolták - emelte ki.

Kérdésre Bencsik László elmondta, hogy az OTP Bank csak az éves számok tükrében határoz arról, hogy a hitelintézet idei vesztesége érinti-e az osztalékpolitikát, eddig erről még nem tárgyaltak valamint, hogy az OTP deviza lakáshitel-állománya 480 milliárd forintot tett ki az idei harmadik negyedév végén, az ehhez szükséges devizát két lépésben vette meg az OTP a jegybanktól. Az első lépésben az elszámoláshoz kapcsolódó devizaigényt vette meg a pénzintézet,  a mostani hét elején a második lépésben pedig a fennmaradó állományhoz szükséges devizát vették meg. Mivel a Magyar Nemzeti Bank (MNB) eurót adott el, a svájci frank pozíciókat a bankoknak egyedileg kell zárniuk a rendelkezésükre álló euróforrás felhasználásával, az OTP-nél is főleg svájci frank alapú deviza hitelek vannak - mutatott rá a vezérigazgató-helyettes.