Továbbra is az állami beruházásoknak köszönhető az építőipari növekedés

Növekedést várnak az idén az építőiparban az MTI által megkérdezett szakértők, akik azonban arra is felhívták a figyelmet, hogy a szektort az állami infrastrukturális beruházások húzzák.

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) kedden közzétett adatai szerint májusban az építőipar termelése a kiigazítatlan adatok szerint és munkanaptényezővel korrigálva is 28,7 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. Az építőipari vállalkozások 2014. május végi szerződésállományának volumene 60,5 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. Ezen belül az épületek építésére vonatkozó szerződéseké 0,4 százalékkal kisebb, az egyéb építményeké 83,6 százalékkal magasabb volt, mint 2013. május végén.

Tóth Gergely, a Buda-Cash Brókerház makroelemzője az MTI-hez eljuttatott kommentárjában kifejtette, hogy a korábbi hónapokhoz hasonlóan az építőipar erős teljesítménye elsősorban az állami, ezen belül az infrastruktúra-beruházásoknak köszönhető, amelyekben pedig az EU-támogatások fokozott felhasználása játszik döntő szerepet. Az elemző szerint rövid távon az építőipar a GDP-növekedéshez is érezhetően hozzá fog járulni, azonban felhívta a figyelmet arra, hogy később ez meg is fordulhat, ha nem lesz folytatása a fokozott állami építkezéseknek. A magánszféra gyenge pozitív elmozdulása egyelőre nem pótolhatja az esetleg visszaeső nagy volumenű állami megrendeléseket. 

Balatoni András, az ING vezető elemzője szintén úgy véli, a bővülést elsősorban az állami megrendelések, az út- és vasútépítési munkálatok okozzák. Az építőipar május végi szerződésállománya továbbra is jóval magasabb, mint az előző év azonos időszakában, 60,5 százalékos a növekedés. Az elemző szerint ez azt vetíti előre, hogy az ágazat továbbra is növekedni fog, becsléseik szerint idén 23,5 százalékos, jövőre azonban már csak egyszámjegyű éves emelkedés várható az építőipari termelés volumenében. A lakáspiaci konjunktúra fordulópontjára egyelőre várni kell, hiába a devizahiteles mentőcsomag, a lakosság jelentős része el van adósodva, "hitelundora" van, így a lakásvásárláshoz szükséges pénzügyi források bevonása még várat magára - fejtette ki a szakember, majd hozzátette, hogy a csökkenő lakáspiaci árak miatt a lakosság számottevő része a kivárás stratégiáját alkalmazza, így a piaci mélypontot követő áremelkedés után várható a lakáspiaci vásárlás, lakásépítési kedv megugrása.